Lubrykanty wodne czy silikonowe – które wybrać?

By / 1 lipca 2022 / Akcesoria

Lubrykanty, znane także jako żele nawilżające lub intymne, służą do zmniejszenia tarcia w trakcie współżycia i tym samym zwiększenia komfortu partnerów. Stosuje się je zarówno ze względów zdrowotnych, jak w celu urozmaicenia życia seksualnego. Jak wybrać odpowiedni lubrykant i czym różnią się ich rodzaje?

Kiedy lubrykanty wodne, a kiedy silikonowe?

lubrykant na bazie wodyLubrykanty wodne, jak sama nazwa wskazuje, bazują na wodzie, w przeciwieństwie do lubrykantów silikonowych. Wynikają z tego ich specyficzne właściwości, o których powinniśmy wiedzieć przed zakupem.

  • Żel wodny jest w odczuciu bardziej naturalny, niż silikonowy. Jest to istotne, jeśli zależy nam na jak największym podobieństwie do naturalnego nawilżenia.
  • Jest bezpieczny do stosowania z akcesoriami silikonowymi i lateksowymi prezerwatywami. To kwestia bezpieczeństwa i higieny, na którą powinniśmy zwrócić szczególną, a w zasadzie największą uwagę. Materiały silikonowych zabawek erotycznych i prezerwatyw mogą reagować ze składnikami silikonowego żelu. Ryzykujemy wtedy nieskutecznością antykoncepcji oraz powstaniem mikrouszkodzeń, w którym zagnieżdżą się drobnoustroje.
  • Lubrykanty wodne nie sprawdzą się przy stosunku np. pod prysznicem, w jacuzzi czy w wannie z prostego powodu – rozpuszczają się w wodzie. Na takie okazje nadadzą się inne żele.

Jak urozmaicić życie seksualne lubrykantami wodnymi?

Oprócz możliwości używania ich wraz z silikonowymi akcesoriami, lubrykanty wodne otwierają przed nami więcej możliwości. Na rynku znajdziemy masę żeli smakowych, oczywiście jadalnych, co do których użycia ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ponadto lubrykanty często wzbogacone są składnikami aktywnymi wzbogacającymi odczucia – rozgrzewającymi, chłodzącymi czy znieczulającymi, które mają przedłużyć stosunek. Znajdziemy też żele spełniające jednocześnie funkcje żeli do masażu, którymi można rozpocząć zmysłową grę wstępną.

About Author

Nimfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top